Štampa
Turisti

Da li ste znali da, ako vam je udaljenost apartmana od plaže veća nego što je rečeno, imate pravo na povraćaj 15 odsto novca od aranžmana? Ukoliko vam nisu obezbedili smeštaj u dogovorenom objektu, možete dobiti do 25 odsto novca, a u slučaju većih nedostataka - vlage, prisustva insekata... i do 50 odsto?

Sve ovo vam garantuje takozvana Frankfurtska lista, na koju se oslanjaju i domaće turističke agencije, kao i većina onih u EU.

Ovaj neformalni dokument, koji se oslanja na presudu suda u Frankfurtu, zapravo obavezuje turističke agencije i hotelijere da snose odgovornost za ugovorene usluge koje su manjkave ili nisu ispunjene, a ne da ih prebacuju na nekog drugog.

Glavna ideja Frankfurtske liste jeste da turisti u okviru aranžmana dobiju upravo ono što su platili i da, ako to nije slučaj, budu obeštećeni.

Povraćaj novca i do 50 odsto

Najveća obeštećenja, ako se propust utvrdi, idu i do 50 odsto od cene aranžmana, i to za manjkavosti poput one da je objekat u kome su turisti pun vlage, pukotina i drugih oštećenja, zatim ako u njemu nema, recimo, velnes usluga a naznačeno je da ima, ili ako se dobije soba sa više kreveta nego što je traženo.

Ako se desi da u objektu ima insekata, obeštenjenje se kreće od 10 do 50 odsto.

U Frankfurtskoj listi navedeni su najčešći nedostaci kada su u pitanju turistički aranžani, i procenti naknade od plaćene cene (nije obavezujuća), a sama lista je podeljena u četiri grupe: smeštaj, ishrana, prevoz i ostalo.

Celokupnu listu možete videti na kraju teksta

Ova lista postoji od 1991. godine, a u Srbiji se primenju proteklih petnaestak godina, kaže za “Blic” direktor "Jute" Aleksandar Seničić. Ona se, objašnjava on, odnosi na ono što u ugovorima piše i ono što je u planu određenog putovanja, i samo to može da bude predmet žalbe.

- Jedna varijanta je da se nedostaci prijave na licu mesta i odmah se otklanjanju, pa u tom slučaju nema žalbe, dok je druga da se nakon završetka aranžmana traži nadoknada, i to tako što se upućuje žalba turističkoj inspekciji ili se ide na turističku arbitražu - objašnjava Seničić.

Kako navodi, sve turističke agencije koje su članice “Jute” postupaju po Frankfurtskoj listi, i dobrim delom sporove rešavaju uz pomoć arbutraže.

- Frakfurtska lista je obavezujuća za sve članice naše asocijacije, a arbitraža se oslanja upravo na nju. U svakom ugovoru sa agencijom koja je članica “Jute” piše da imaju mogućnost arbitraže u slučaju da agencija nije ispunila nešto iz ugovora - kaže on.

Kako navodi, u slučaju da se reklamacija prihvati, određeni procenat novca za nedostatak se vraća od bruto cene aranžmana, ili neto cene za neizvršenu uslugu.

Odluke neobavezujuće, ali se poštuju

- Odluke arbitraže nisu obavezujuće, ali ih agencije koje su naše članice sprovode. Sudovi, ako slučaj i dospe do njih, međutim ne sude po ovoj listi, već po domaćem zakonodavstvu, ali nas često angažuju upravo zbog specifičnosti materije - priča Seničić.

On navodi da broj žalbi Turističkoj inspekciji nije veliki, naprotiv. Kako kaže, u 2016. godini bilo ih je oko 280, što je manje od jedan odsto ostvarenih putovanja.

Na šta se žalimo

Više od 90 odsto njih je, kaže, rešeno van suda, medijacijom i arbitražom. U EU, kaže, taj procenat ide i do pet odsto. Seničić navodi da se srpski turisti retko žale na to što, recimo, nije bilo struje u objektu ili što im nije radio TV tokom boravka.

- Kada je u pitanju privatni smeštaj, najčešće žalbe se odnose na to koliko je objekat udaljen od plaže, kvalitet kreveta, veličinu soba... Kada je reč o hotelima, kvalitet švedskog stola često je predmet žalbe, ali ono što moraju da imaju u vidu jeste da švedski sto nije isti u hotelu sa tri i sa pet zvezdica. Ima žalbi na higijenu, ali se one najčešće otklanjaju na licu mesta - navodi on.

Kašnjenje čartera

Žalbi ima i na kašnjenje čarter letova, ali tu je situacija specifična pre svega što je reč o čarteru a ne o redovnom saobraćaju, i zbog toga što avio saobraćaj potpada pod druge zakone.

- Naravno, ako zbog kašnjenjena putnici budu oštećeni kada je u pitanju neki deo aranžmana ili programa putovanja, imaju pravo na nadoknadu - objašnjava Seničić.

I obračunavanje hotelskog dana za srpske turiste zna da bude problem, jer često ne znaju da se on obračunava od podne, do podne sledećeg dana.

Evo kakvo umanjenje i za koje usluge predviđa FRANKFURTSKA LISTA

Smeštaj

Ishrаnа

Drugi nedostаci

Trаnsport

Izvor: blic.rs

e-max.it: your social media marketing partner

U skladu sa novim Pravilima i uslovima korišćenja i Polisom o poštovanju privatnosti, putnoosiguranje.com koristi Cookije da bi poboljšao korisničko iskustvo, kao i za prikazivanje personalizovanog sadržaja, prikazivanje reklama, kao i druge funkcionalnosti i usluge koje ne bismo mogli da obezbedimo bez Cookija. Saznajte više